Szpital we Szprotawie skarży się na dyskryminację

Udostępnij:
Dyrekcja Nowego Szpitala skarży się na nierówne traktowanie, ze strony lubuskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. - Inna oferta skierowana jest do placówek mundurowych, a inna do reszty świata - mówi dyrekcja.
- Dostaliśmy ofertę prowadzenia usług leczniczych w zakresie chirurgii jednego dnia - tłumaczy Małgorzata Barańska, pełnomocnik dyrekcji NZOZ Nowy Szpital Szprotawa. - Bez możliwości ubiegania się o pełny zakres chirurgii ogólnej. Od takiej propozycji nawet nie możemy się odwołać.

M. Barańska tłumaczy, że NFZ zastrzegł, iż w konkursie na prowadzenie całodobowej chirurgii mogą startować jedynie zakłady, których organem założycielskim jest Minister Obrony Narodowej lub inny resort mundurowy. A na terenie powiatu żagańskiego takie kryteria spełnia jedynie 105 Szpital Wojskowy w Żarach i Żaganiu.

Szprotawska lecznica straciła pełny zakres zabiegów i operacji chirurgicznych na początku tego roku, gdy została przejęta przez grupę Nowy Szpital. Od stycznia może wykonywać jedynie planowane zabiegi, mieszczące się np. w czasie od 8.00 do 15.00. To wiąże się z okrojonym kontraktem i brakiem możliwości wykonywania poważniejszych operacji.
Podczas negocjacji z NFZ na lata 2011-13. I wtedy okazało się, że na terenie powiatu żagańskiego szprotawski Nowy Szpital może złożyć ofertę jedynie na zespół chirurgii jednego dnia.

Sylwia Malcher-Nowak, rzeczniczka lubuskiego NFZ tłumaczy, że oprócz konkursu ofert, w funduszu obowiązuje tzw. plan zakupu świadczeń zdrowotnych. Stąd rozgraniczenie na podmioty mundurowe i resztę.
- To nie tak, że oferta jest przeznaczona tylko dla szpitala wojskowego - podkreśla. - Do konkursu może przecież stanąć podmiot z Wrocławia lub z innego miasta.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.