Specjalizacje, Kategorie, Działy

Diagnostyka i skuteczne leczenie okluzji

Udostępnij:
Czym jest okluzja, jak ją diagnozować i leczyć? Jakie mamy do dyspozycji najnowsze techniki implantoprotetyczne? Co jest kluczem do sukcesu klinicznego? Odpowiedzi poznamy już 8 czerwca podczas webinaru Okluzja – Diagnoza, Leczenie, Najnowsze Techniki Implantoprotetyczne.
Mówiąc o groźnych chorobach zębów, wymienia się zazwyczaj próchnicę i paradontozę, zapominając przy tym o chorobie okluzyjnej. W stomatologii okluzja oznacza relację pomiędzy zębami górnymi a dolnymi. Odchylenia od prawidłowego zwarcia uzębienia oraz różnorakie zaburzenia ich stykania się ze sobą oznaczają stan patologiczny wymagający leczenia, czyli chorobę okluzyjną. Okluzja jest związana z nieprawidłowymi kontaktami między górnymi a dolnymi zębami oraz ich niedopasowaniem w stosunku do stawu skroniowo-żuchwowego i mięśni. Jest więc ona wynikiem trzech czynników, mianowicie położenia i kształtu zębów, położenia kłykcia w stawie skroniowo-żuchwowym oraz napięcia mięśni łączących żuchwę ze szczęką.

Choroba okluzyjna jako destrukcyjne następstwo harmonii zgryzu objawia się ścieraniem zębów, a także postępującymi ubytkami klinowymi. Dodatkowo może dojść do recesji, czyli odsłonięcia korzeni zębowych. Innymi następstwami choroby okluzyjnej mogą być również bóle migrenowe, nadwrażliwość zębowa, uczucie przeskakiwania żuchwy, dyskomfort podczas gryzienia i żucia, a także bruksizm, czyli zgrzytanie zębów w sytuacjach stresowych i w nocy.

Patologiczna okluzja jest najczęściej spowodowana różnorodnymi wadami zgryzu, a także nieprawidłową higieną i opieką stomatologiczną. Do jej powstania przyczyniają się między innymi ubytki i braki zębowe, nieodpowiedni kształt wypełnień oraz niewłaściwe protezy. Zdarza się również, że choroba okluzyjna jest wywołana nieprawidłowym wzrostem zębów, a także stresem powodującym nawykowe zaciskanie szczęki, obgryzanie paznokci czy gryzienie długopisu.

Pomyślne rokowania dotyczące wyleczenia choroby zależą od wczesnego rozpoznania zmian oraz wdrożenia kompleksowego leczenia. Dobór metod i czas trwania leczenia uzależnione są od przyczyn okluzji zębów. Zaniechanie terapii może skutkować poważnymi powikłaniami, w tym nawet utratą uzębienia.

Podczas czerwcowego webinaru zostaną omówione kwestie diagnozy i leczenia okluzji, w tym również najnowszych technik implantoprotetycznych, ze szczególnym naciskiem na czynniki, które są kluczem do sukcesu klinicznego. Omówiony zostanie także temat bruksizmu oraz metody stosowane podczas etapu poprzedzającego leczenie protetyczne, a więc lekoterapia, relaksacja oraz szynoterapia. Webinar zakończy przegląd przypadków klinicznych oraz odpowiedzi na pytania uczestników. Kierownikiem naukowym wydarzenia jest dr Jacek Ciesielski.

Zapraszamy do bezpłatnej rejestracji!

ZAREJESTRUJ SIĘ
 
Konferencje
2 dni
Webinar

PROBIOTYKOTERAPIA: Fakty i Mity

Kierownik Naukowy:
prof. dr hab. n. med. Hanna Szajewska

24 WRZEŚNIA 2024, GODZ. 20:00
3 dni
Konferencja stacjonarna

ZJAZD POLSKIEGO TOWARZYSTWA OTORYNOLARYNGOLOGÓW CHIRURGÓW GŁOWY I SZYI

BIAŁYSTOK, 25.09.2024 - 28.09.2024
3 dni
Webinar

MOŻLIWE OPCJE TERAPEUTYCZNE LECZENIA BÓLU NEUROPATYCZNEGO POZA MIORELAKSANTAMI

Kierownik Naukowy:
prof. dr hab. n. med. Adam Stępień

25 WRZEŚNIA 2024, GODZ. 20:00
4 dni
Konferencja stacjonarna

25. KONGRES POLSKIEGO TOWARZYSTWA REUMATOLOGICZNEGO

KRAKÓW, 26.09.2024 - 28.09.2024
4 dni
Webinar

Best Trials Best Results Best Journal - cz. 6

Komitet Naukowy:
prof. dr hab. n.med. Dariusz M. Kowalski

26 WRZEŚNIA 2024, GODZ. 19:00
3 PAŹDZIERNIKA 2024, GODZ. 19:00
5 dni
Konferencja stacjonarna

HISTEROSKOPIA DIAGNOSTYCZNA I OPERACYJNA W ZNIECZULENIU MIEJSCOWYM "KROK PO KROKU"

Kierownictwo naukowe:
prof. Maciej Wilczak
Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej

POZNAŃ, 27 WRZEŚNIA 2024 R.
6 dni
Webinar

METHOAKADEMIA - REUMATOLOGIA DLA WYTRAWNYCH EDYCJA 3

Kierownik naukowy:
prof. dr hab. n. med. Brygida Kwiatkowska


28 WRZEŚNIA 2024
11 dni
Webinar

ZABURZENIA RYTMU SERCA OKIEM KARDIOLOGA - PRAKTYKA NA PODSTAWIE EKG

Kierownik Naukowy:
prof. dr hab. n. med. Przemysław Mitkowski

3 PAŹDZIERNIKA 2024, GODZ. 19:00
12 dni
Konferencja stacjonarna

PREHABILITACJA 2024 - WIEMY, ŻE TAK, PYTANIE, JAK?

POZNAŃ, 04.10.2024 - 05.10.2024
12 dni
Konferencja stacjonarna

XIII KONGRES TOP NEPHROLOGICAL TRENDS

Poznań, 04.10.2024 - 05.10.2024
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.